Přejít na menu Přejít na obsah

Jak vybrat běžky

Filtrovat

Jak vybrat běžky a oblečení na běžky?

Běžecké lyžování má oproti chůzi či běhání spoustu výhod. Kromě pobytu na čerstvém vzduchu více protáhnete všechny svaly a zároveň ušetříte klouby, protože nebudete dopadat nohou na tvrdý povrch. Na běžkách také dosáhnete větší rychlosti než při běhu, takže můžete zvládnout delší trasy s menší námahou. Mnoho lyžařů nedá na běžky dopustit i ve srovnání se sjezdem, protože nestojí ve dlouhých frontách na vleky, ušetří za permanentku a užijí si klid na upravené stopě nebo v lese bez davů lidí.

Stejně jako u ostatních sportů se může i začínající běžkař snadno ztratit v široké nabídce lyží, bot na běžky a běžkařského oblečení. Proto přinášíme několik rad, které Vám výběr vybavení na běžky usnadní.

Vybíráme běžky

Na začátku se rozhodněte, jestli chcete převážně bruslit, nebo používat klasický styl. Každé běžky jsou určeny na jeden z těchto stylů. Pokud si nemůžete vybrat, zkuste si běžky nejdříve na pár dní půjčit, jen málo lyžařů si svého favorita nenajde. I pro ně ale existuje řešení v podobě kombinovaných běžek, které jsou kompromisem mezi bruslicími a klasickými běžkami.

Pro klasický styl si vyberte lyže přibližně 20-30 centimetrů delší, než je Vaše výška. Při bruslení postačí lyže délka o 5-15 centimetrů vyšší. Bruslařské běžky by měly být také výrazně tvrdší.

Vybíráme oblečení a boty na běžky

Na rozdíl od oblečení na sjezdovky neplatí, že by mělo být oblečení na běžky co nejteplejší. Naopak si vyberte spíše vzdušné oblečení, protože pohybem se poměrně rychle zahřejete a běžkování v propoceném oblečení není nic příjemného. Kalhoty na běžky by měly být pokud možno přiléhavé, aby byl odpor vzduchu minimální.

Trochu jiná situace je v případě bot na běžky. Ty by měly být teplé, pokud nejste sportovní lyžař. Zvláště dámy ocení, že mají nohy v teple. I pro Vaše nejmenší vyberte spíše teplé a pohodlné dětské boty na běžky, než lehčí a sportovnější modely.

Vybíráme hůlky na běžky

Dokonce i hůlky na běžky je potřeba pečlivě vybrat. Plánujete lyžovat na upravených trasách? Potom jsou pro Vás ideální malé a lehké talířky, které Vám umožní plynulý pohyb rukou. Naopak pro lyžování mimo upravené trasy zvolte raději hůlky na běžky s velkým talířkem. Ten Vám zajistí lepší oporu v měkkém sněhu. Ideální do hlubšího sněhu jsou hůlky na běžky s koženými talířky, které jsou naopak pro lyžování na upravených trasách až příliš těžké.

Co se týče délky holí, je výběr poměrně jednoduchý. Pro klasický běžecký styl volte hole o 30 centimetrů kratší, než je Vaše výška. Pro styl „bruslení“ jsou nejvhodnější hole o 20 centimetrů kratší než Vy.